Sıkça Sorulan Sorular

SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek, embriyo dondurma, infertilite hakkında sıklıkla karşılaştığım sorular ve yanıtları.
Rahim açıklığının 4 cm’ye ulaştığı ve sancıların düzene girdiği dönem tıbbi olarak doğumun başlangıcı olarak adlandırılır. Bu süreçten öncesi doğum süreci olarak kabul edilmemektedir. Aktif doğum süreci başladığında, ilk doğumunu yapacak olan kadınlarda rahim 1 saatte 1 cm’ye kadar açılmaktadır. 4 cm açıklığa yaklaşık 6-8 saat sonrasında ulaşılır ve ıkınma aşamasına geçilir. Bu aşama tamamen annenin gücüyle alakalıdır ve yarım saat ile 1 saat arası sürebilir. İkinci veya üçüncü doğumunu yapan kadınlarda ise bu süre daha kısadır.
Yalancı doğum sancıları, rahim kasının gerçek doğuma hazırlık yaptığı antrenman kasılmaları olarak düşünülebilir. Bu sancılar gerçek doğum sancılarının aksine oldukça düzensizdir. Eğer sancılarınız düzensizse ve istirahat etmekle geçiyorsa bunlar yalancı sancıdır.
Belden karına doğru hissedilen ağrı eşliğinde doğum başlar. Eğer sancılar 10 dakika içinde en az 3 kere giriyorsa ve her biri 40-50 sn civarı sürüyorsa acilen hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Doğumun bir diğer belirtisi ise rahim ağzını tıkayan mukus tabakasının parçalanarak vajinadan atılmasıdır. Suyun gelmesi ise bunlara kıyasla daha nadir görülür.