Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doğum Kontrol Nedir?

Blog

Doğum Kontrol Nedir?

Bulunan pek çok doğum kontrol yöntemi arasından sizin için ideal olanı seçebilirsiniz. Her bir yöntem etki düzeyi, ne kadar süreyle etkili olduğu, nasıl etki ettiği ve nasıl uygulandığı konularında farklılıklara sahiptir.

İki temel yöntem bulunur: Hormonal yöntemler ve bariyer yöntemleri. Hormonal yöntemlerde vücudunuza verilen hormonlar farklı etkiler gösterir; bazıları yumurta salınımını durdururken, bazıları da spermin yumurtaya ulaşmasını güçleştirir. Bariyer yöntemleri ise spermin yumurtaya yaklaşmasını engeller; spermler salınır salınmaz önlerine çıkan engelle ilerlemelerini durdururlar.

Bunlara ek olarak bazı geleneksel yöntemler de bulunmaktadır, ancak biz bu yöntemlerin etkileri düşük olduğundan önermiyoruz. Sizin için en uygun doğum kontrol yöntemi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?
Aile planlaması bireylerin istedikleri zamanda ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaları için uygulanabilecek yöntemlerdir. Aile planlaması yöntemlerinden birisi kullanıldığı sürece gebelikten korunulur ve bırakıldığında tekrar gebelik olabilir.