Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte Hurma Tüketimi

Blog

Gebelikte Hurma Tüketimi

Hurma, gebelik süresince bebeğe faydalı doğal bir besindir. Hurmanın içinde sağlığa faydalı birçok mineraller bulunmaktadır. Bundan dolayı yüzyıllardan beri hurma şifalı bir besin olarak tüketilmekte ve çoğu uzman tarafından önerilmektedir.

Hurma oldukça besleyici bir besin olarak hamilelikte yemenizde fayda olan besinlerden birisidir. Hurmanın besin içeriğine baktığınızda oldukça değerli bir besin olduğu anlaşılmaktadır. Hurma enerji, protein, folik asit, lif, demir, K vitamini ve potasyum kaynağıdır. Yağ oranı düşüktür. Doğal bir şeker kaynağıdır. Sindirim sistemimi düzenlemeye yardımcı olur. Hamilelik döneminde kabızlık gibi sorunlarla baş etmeye yardımcı olur.

Hurmanın içerisindeki değerli besinlerin hamilelikte faydaları:

  1. Folik asit bakımından da hurma oldukça zengin bir meyvedir. Folik asit yeni hücre yapımında ve hücre yenilenmesinde önemli rol oynar.
  2. Potasyum vücutta su dengesinin de korunmasını sağlar. Potasyum bakımından oldukça zengin olan hurma bu anlamda da hamilelere çok faydalıdır.
  3. İçerisinde demir barındıran hurma hamilelikte kansızlık sorununu açısından da faydalıdır. Hamileler hurma yiyerek de demir ihtiyaçlarının bir kısmını giderebilirler.
  4. Hurmada bulunan kalsiyum iskelet yapısının şekillenmesi açısından da fayda sağlar.
  5. İçerdiği magnezyumdan dolayı da böbrekler açısından çok önemli bir besin kaynağıdır.
  6. Zengin lif içeriği bağırsak sağlığında önemli role sahiptir, kabızlığı önler.

Diğer meyveler protein bakımından fakirken hurma protein bakımından da oldukça zengindir. Hamilelikte günde 1 veya 2 adet hurma tüketilebilir.