Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte Saç Bakımı

Blog

Gebelikte Saç Bakımı

Gebelikte Saç Bakımı

Saç tarih boyunca kadınlarda güzellik, çekicilik ve dişiliğin sembolü olarak görülmüştür. Özellikle son yıllarda gençliği uzun süre koruma arzusu toplumlarda ağırlık kazanmıştır. Diğer yandan, kadınların özellikle artan kariyer odaklı yaşam tarzları nedeniyle anne yaşı giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda saç boyası kullanım oranı %66-74 arasında değişmektedir. Dolayısıyla, her geçen gün gebelikte saç boyama isteği bulunan kadınların sayısının artacağı aşikardır. Hamilelik öncesi ve hamilelikte en sık sorulan sorulardan biride saç bakımıdır. Her bir kadın her zaman olduğu gibi hamilelik döneminde de bakımlı olmak ister. Hamilelik döneminde bazı hanımların saçlarda dökülme, saçların beyazlaması, kalınlaşması ve hızlı yağlanması gibi şikayetleri olur. Hamilelikte saçları beyazlayan gebelerin en önemli sorularından biride saçlarımı boyata bilir miyim? sorusudur. Kullanılan saç boyasının tipi ne olursa olsun (kalıcı, yarı-kalıcı veya bitkisel), içeriklerinin tam olarak bilinmediği kimyasal maddeler içermektedirler. 21. yüzyılda saç boyaları eskisinden çok daha güvenli olmasına rağmen, saç boyalarının içindeki bazı maddeler gelişmekte olan fetus için risk teşkil edebilir

Bir diğer konuda organik boyaların daha uygun olup olmadığıdır. Her ne kadar organik denilse de tüm saç boyalarının içeriğinde kimyasal maddeler kullanılır (p-phenylenediamine, dihydroxybenzene, aminophenol bu maddelere örnek verilebilir.) O nedenle, organik adı altında piyasada bulunan bu boyaları kullanmanız pek bir fark yaratmayacaktır. Tüm saç boyalarının içerdiği kimyasal maddelerin saç kökleri ve saç derisinden kana geçtikleri bilinmektedir. Saçlarınızı boyatsanız bile boyanın saç derisi ile temasının az olması gerekiyor.

Kimyasal içeren saç düzleştiricilerin de (sodyum hidroksit ve bisülfit içerirler) kullanılmaları önerilmez. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızı fön ve düzleştirici maşa yardımıyla düzleştirmenizde veya doğal kalmasında fayda vardır.”

Sonuç olarak:

  • Değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.
  • Saç düzeltici jöleler, kimyasal oluşumları nedeniyle tavsiye edilmez
  • Perma yaptırırken kullanılan kimyasal maddeler, saç derisinden emilerek kana karışabilir. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında fayda var.
  • Saç boyası uygulandığı zaman boyanın cilt derisi ile temas etmemesi
  • Uzun süreli kalıcı boyalar daha fazla kimyasal madde içerdiği için kısa süreli ve geçici boyaların tercih edilmesi

Eğer kuaför bir anne adayı iseniz çalışmaya devam ede bilirsiniz ve mutlaka çalışma ortamının havalandırılması, eldiven giymeye özen gösterin. İlk üç ay dikkatli olun.

Saç boyaması için mümkünse gebeliğin ikinci üç ayı beklenmeli, mutlaka iyi havalandırılan bir ortamda yapılmalı, kişi boyayı kendi uyguluyorsa mutlaka eldiven kullanmalı, boya gereğinden uzun süre saçta tutulmamalı, işlem sonunda saç çok iyi durulanmalıdır. Ayrıca, saç boyası olarak daha çok yarı-kalıcı boyalar veya balyaj tarzında saça daha yüzeyel uygulanan kimyasallar veya tamamıyla bitkisel olan kına (henna) kullanılması önerilmektedir.