Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte tatile çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Blog

Gebelikte tatile çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Hamileliği normal ve sorunsuz süren anne adaylarının tatile çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur. 

Gebelikte tatil için en uygun dönem 13. Hafta ile 28. Hafta arasındaki dönemdir.

Tatile çıkmadan önce tüm hamilelerin doktorları ile görüşüp onay almaları gerekir.

  1. Tatil mekanını doğru seçin. Çok sıcak, yüksek rakımlı, tropikal bölgelere, hijyen probleminin olabileceği ülkelere seyahat etmeyiniz.
  1. Tatil planladığınız bölgeye en yakın hastaneyi not edin, gebelik dosyanızı yanınıza almayı unutmayın.
  1. Araba yolculuğunda emniyet kemerini takın. 2-3 saatte bir mola verip, 10-15 dakika yürüyüş yapın. Bol sıvı alın. 
  1. Uçak yolculuklarında geniş koltuk seçin. Uzun yolculuklarda uçak içerisinde emniyetli olduğu zaman yürüyüş yapın. Bacak egzersizleri yapın. Uzun uçak yolculuklarında diz altı varis çorabı giymeyi unutmayın. Fazla kahve tüketmeyin.
  1. Gözlük, şapka, rahat kıyafetler, güneş kreminizi almayı unutmayın. Seyahatler esnasında rahat kan dolaşımını engellemeyen pamuklu keten materyalden yapılmış kıyafetler tercih edilmelidir.
  1. Seyahat sırasında yanınızda uygun ve rahat seyahat yastığı bulundurun.
  1. Yüzmek gebelik süresince yapılabilecek en ideal sporlardandır. Ancak atlamalar, havuzlardaki kaydıraklar, su oyunları, dalmak önerilmez. Denize ve temiz havuzlara girilmesinde ve yüzülmesinde sakınca yoktur. Yüzerken kulaçtan ziyade kurbağalama stili daha iyidir.
  1. Hamilelerin güneşlenmek konusunda çok daha hassas davranmaları önerilir. Kısmen gölgede oturmak daha doğru kabul edilse de akşamüzeri saatlerinde güneşlenebilirler. Mutlaka bol sıvı alınmalı, 30 SPF ve daha yüksek bir güneş kremi kullanılmalı ve mutlaka şapka takılmalıdır. Yüzme ve güneşlenme için ideal saatler 07:00-11:00; 16:00-19:00 arasıdır.