Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte aşırı kilo artışı

Blog

Hamilelikte aşırı kilo artışı

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi en az kilo alınması gereken dönemdir. 1. trimester yani gebeliğin 13. haftasında kadar olan dönemde yaklaşık olarak 2,5 kilo arasında alınan kilonun normal olduğunu söylerler. Bazı anne adaylarının bu dönemde yaşadıkları bulantı ve kusma nedeniyle kilo almak yerine kilo kaybedebilecekleri de söylenir. Bununla birlikte gebeliğin devam eden sürecinde ortalama haftada yarım kilo alınması önerilir.

Anne adaylarının hamile kaldıkları dönemde (Vücut kitle endeksine göre) aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmaları veya ikiz bebeğe gebe olmaları durumunda kilo alımının doktorları tarafından düzenlenmesi gerektiği vurgulanır. Örnek verilecek olursa; gebeliğe aşırı kilo ile başlayan anne adayının haftada 250 gr. alması önerilirken, ikiz bebeğe hamile olan anne adayının kalori ihtiyacı tek bebeğe oranla daha fazla olacaktır.

Uzmanlar, gebelik döneminde 9-12 kilo alınmasının normal olduğunu söylerlerken, alınacak kilonun hamilelik öncesi kiloya ve hamile kalınan yaşa bağlı olarak değişebileceğine de dikkat çekerler. Gebelikte ideal kilo alımının ortalama 9-12 kilo olduğunu söyleyen uzman doktorlar, şayet anne adayı zayıfsa 16 kilo, kiloluysa 11 kiloya kadar alınmasının normal olacağını belirtirler. Planlı gebeliklerde anne adayının hamileliği öncesinde sağlıklı bir beslenme programı uygulamasını öneren doktorlar, hamilelik döneminde kilo alımını şöyle açıklarlar;

  • Hamileliğin ilk üç ayında; (1. Trimester) 1-3 kilo arasında,
  • Hamileliğin 4-5-6. aylarında; (2. Trimester) ortalama 1’er kilo,
  • Hamileliğin 7-8-9. aylarında; (3. Trimester) ortalama 2’şer kilo.

Eğer anne adaylarının bulantısı varsa, ilk dört ay genellikle kilo verilir. Bulantının kesilmesiyle ani kilo artışı görülebilir. Gebelikte kilo alımı kişiden kişiye farklılık gösterse de ayda 1-2 kilo alımının normal olduğu söylenir.