Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları

Blog

Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları

Normal zamanlarda gönül rahatlığı ile içtiğiniz maden suyunu hamilelik sürecinde de güvenle tüketebilirsiniz. Çünkü maden suları (tabi ki doğal olmak şartı ile), gebelikte hem anne adayı için hem de anne karnında gelişmekte olan bebek için oldukça faydalıdır. İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ve vitaminler, anne adaylarına bu süreçte takviye sağlar ve süreci kolaylaştırır. Günde 1 bardak doğal maden suyu anne adayları için idealdir.

Bazı maden suyu veya sodaların içerisinde yer alan tatlandırıcı ve koruyucu gibi çeşitli maddeler bulunmaktadır. Anne adayları bu konu hakkında dikkat etmeli ve doğal katkısız maden suyunu içmelidir. Hamilelik dönemi içerisinde soda yerine maden suyu içilmelidir. Maden sularının içerisinde doğal mineraller yer alır. Sodaların içerisinde ise, koruyucu ya da tatlandırıcı maddeler bulunmaktadır.

Hamilelikte maden suyunun faydaları:

  1. Hamilelikte özellikle süt ürünü tüketimi kısıtlı olan anne adayları, kalsiyum açısından zengin olan maden sularını tercih edebilirler.
  2. Maden suyu diş çürümesini önler; Hamilelik sürecinde diş çürümesi riski çok daha fazladır.
  3. Maden suyu gebelik kramplarına iyi gelir; Gebelikte sıklıkla rastlanılan bir sorunda özellikle son aylarda yaşanan kramp problemidir. Ne var ki magnezyum açısından oldukça zengin olan doğal maden suları, gebelik krampları için oldukça faydalıdır.
  4. Hamilelikte maden suyu içmek bebeğe zarar vermez aksine içeriğindeki kalsiyum ve mineraller de bebeğiniz için faydalı olacaktır.
  5. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hazımsızlık ve kabızlık sorunu yaşayan anne adayları için bol miktarda sülfat ve magnezyum içeren doğal maden suları faydalı olacaktır.