Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte meditasyonun faydaları

Blog

Hamilelikte meditasyonun faydaları

Meditasyon, bilimsel bir zihin dinlendirme tekniğidir.  Meditasyon sırasında dikkatinizi ne geçmişe ne de geleceğe vermeden, yani düşüncelere takılmadan şu anda kalabilmek ve bu anı deneyimleyebilmektir. Meditasyon, kişinin iç huzuruna ve dinginliğe ulaşması için kullanılan bilinçli bir odaklanma tekniğidir.
Hamilelikte anne adayının psikolojisi bebeğin gelişimini ve ilerideki hayatını derinden etkilemekte.
İnsan evladının fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığının temel taşları anne karnında yapılanıyor. O yüzden bu dönemde anne adayları olabildiğince stresten uzak, huzurlu, mutlu ve kendileri ile barışık olmalıdır, bu hem kendileri, hem de bebek için çok önemli bir yapıtaşını oluşturuyor.

Anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı stres, her an, kalp atışlarının hızlanması, kan basıncının yükselmesi, artan terleme gibi sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve psikolojik sağlığı zayıflatan pek çok fizyolojik olaya ek olarak bir de hormonal değişiklikler ile hamilelik döneminin bu olağan süreçleri anne adayının günlük yaşamını oldukça zorlaştırabilir.

Fetus oluşmaya başladığı ilk haftalardan itibaren annenin tüm ruh hali doğacak çocuğun bilinçaltına yerleşmeye başlıyor ve hem pozitif, hem de negatif olarak yerleşen tüm bu duygular bebeğin ilerideki kişilik gelişimini büyük oranda etkiliyor.

Tüm bu fiziksel ve zihinsel değişikliklere karşı düzenli meditasyon uygulaması adeta bir panzehir görevi görüyor.

Meditasyon yapan anne adayının merkezi sinir sistemi otomatik olarak stresli durumlara daha sakin tepkiler vermeye başlıyor, etrafında gelişen her şeyi zamanla daha sakin değerlendirme yeteneği kazanıyor.
Her anne adayı meditasyon yapabilir, hatta bunu daha önce hiç fark etmeden yapmış bile olabilir. Meditasyon, yaptığınız her şeyi bir süre kenara bırakıp tamamen, o andaki kendinize odaklanma durumudur. Meditasyonu her yerde yapabilirsiniz, fakat bulunduğunuz yerin sessiz olması gerekiyor. Eğer anne adayları meditasyona yeni başlıyor ise en kolayı nefese odaklanarak yapılacak meditasyon uygulayabilirler.

Meditasyon genellikle dik bir şekilde otururken yapılır. Sizin için rahat bir pozisyon bulun. Gözlerin kapalıyken burnunuzdan nefes alın. Göğüs kafesiniz genişleyene kadar uzun derin nefeslerle devam edin.
Kendinize meditasyon sırasında söyleyebileceğiniz bir cümle yani mantra belirleyin. Meditasyon sırasında tekrarladığınız bu cümle, bilincinize nüfuz eder ve kelimelerin güçlü anlamını özümsemenizi sağlar. Hamilelik sırasında, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir mantra seçmeyi deneyin.

Meditasyonun hamilelikte sağladığı başlıca faydaları aşağıda sıralıyorum;

 • Rahatlama
 • Bedensel, zihinsel ve ruhsal dengenin kurulur
 • Stres ve stres kaynaklı rahatsızlıklardan korunma
 • Korku ve endişelerden özgürleşme
 • Fiziksel ve ruhsal enerjinin yükselmesi
 • Sezgisel olarak bebekle daha yoğun iletişime geçme
 • Kan dolaşımı ve kalp atışlarının normal seyrine yerleşmesi
 •  Tansiyonun dengelenmesi
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi
 • Uyku kalitesinin artması
 • Anne bebek arasında bağ kurmanı kolaylaştırıyor