Vejetaryen Beslenme

Eğer vejetaryensiniz beslenmenizin bebeğinize zarar verebileceği hakkında endişeleniyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Sağlıklıysanız bu beslenme şeklinizi terk etmeniz için hiçbir sebep yoktur.

  1. Beslenmenize daha zengin içerikli besinler ekleyin.
  2. Sık sık kuru baklagiller tüketin. Çünkü kuru baklagiller çinko, demir ve protein yönünden oldukça zengin besinlerdir.
  3. Kalsiyum alımını ihmal etmeyin. Günde en az 4 porsiyon zengin kalsiyumlu yemek tüketin. Az yağlı veya yağsız süt, soya sütü, peynir, kalsiyum eklenmiş portakal suyu tüketilebilirsiniz. Bazı vejetaryen anne adayları bu gibi besinleri tüketmekten kaçınabilmektedir veya çok fazla tüketmek istemez. Bu durumda ek kalsiyum desteği almakta fayda vardır.
  4. Sebze ve meyveleri mutlaka tüketin.  Çünkü bunlar önemli birer antioksidanlardır. Günlük 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.
  5. Bulgur, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi tüketilmesi gereken tam tahıl ürünlerine örnek olarak tüketebilirsiniz.
  6. B12 vitamini içeren besinler de tüketin. Bunun için yumurta sarısı, süt bu ihtiyacı karşılayabilecek önemli besinlerdir.

Protein alımı önemli bir konudur. Protein ihtiyacı süt ürünleri ve yumurtadan karşılanabilir.. Bunların yerine protein yönünden zengin sebzeler tüketilmelidir


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir