Op. Dr. Parvana Seyidova Voyvodaoğlu - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yaz Aylarında Gebelik

Blog

Yaz Aylarında Gebelik

Gebelik dönemi diğer dönemlerden farklı ve özen gösterilmesi gereken bir dönem. Rahat bir gebelik döneminin ardından sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmek de anne ve baba adaylarının en büyük isteği. Ancak gebeliği yaz aylarına rastlayan anne adaylarında güneş ve hava sıcaklığına bağlı olarak bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden yaz aylarında gebelikle ilgili özellikle gebeliğin dönemine göre bazı öneriler sunulmalı ve gebenin yazı rahat geçirmesi sağlanmalıdır.

1. Bol bol su içelim

Yaz aylarında hamilelerin en çok sıvı ihtiyacı oluyor. Hamilelerin normal vakitte su ihtiyacı fazladır. Bu ihtiyaç yaz aylarında çok daha fazladır. Yaz aylarında günler daha uzun bu aylarda sıcak ve susuzluk gebeleri etkileyebiliyor. Yaz aylarında hamile bayanların bol bol su içmesi öneriliyor. Yaz gebeliklerinde bol sıvı alımı; kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu, düşük riski gibi pek çok sorunu önlemeye yardımcı olacağından önemlidir. Yoğurt veya süt, muz, ananas ile karışım yapıp ferahlatıcı olarak içilebilir

2. Uzun süre güneş altında kalmayalım

Uzun süre güneş altında kalmaktan, baş dönmesi riskine karşı yoğun fiziksel aktiviteden, uzun süre ayakta durmaktan kaçınalım. Güneşten en iyi şekilde faydalanmak için, güneşin en dik geldiği 11 ile 16 saatleri arasında güneşten uzak durulmalıdır.

3. Açık renkli ve rahat kıyafetler tercih edin.
Dar olmayan gebeler için tasarlanmış olan mayolar tercih edin.

4. Sık sık duş alalım
Sık sık alınacak ılık duşlar cildi nemlendireceği gibi özellikle sıcak basması ve uykusuzluk problemlerine de iyi gelecektir.

5. Düzenli ve sağlıklı beslenelim
Yaz aylarında az yağlı yiyecekler yenmeli, kızartmalar, bol yağ ve salçalı yemeklerden kaçınılmalıdır. Salata, zeytinyağlı sebze yemekleri tüketilmelidir.

6. Düzenli uyku şart

Aşırı sıcakları nedeniyle uykuya dalmakta zorlanan anneler, daha rahat bir gece uykusu için yatmadan 2-3 saat önce yemeyi kesmelidir.